Eläkkeensaajan korotettu hoitotuki myönnettiin

Päämies oli itse hakenut Kelalta eläkkeensaajan hoitotukea. Kela hylkäsi hakemuksen. Laadin asiassa pro bono  eli maksutta Sosiaaliturvan muutoksenhakulautakunnalle osoitetun oikaisuvaatimuksen ja toimitin sen Kelaan.

Kela oikaisi aiempaa päätöstään ja hakijalle myönnettiin puoli vuotta ennen hakemuksen jättämistä lukien taannehtivasti korotettu eläkkeensaajan hoitotuki. Koko prosessi oli päämiehelle maksuton.

Picture of Lakimies Pasi Mäkinen

Lakimies Pasi Mäkinen

Olen asianajajatutkinnon suorittanut Suomen lakimiesliiton jäsen ja koulutukseltani oikeustieteen maisteri. Lisäksi olen oikeudenkäyntiavustajalautakunnan hyväksymä luvan saanut oikeudenkäyntiavustaja eli lupalakimies. Olen kelpoinen edustamaan Sinua missä tahansa tuomioistuimessa. Minulla on pitkäaikainen kokemus oikeudellisten ongelmien hoidosta.
Tarvitseko apua? Maksuton alkuselvitys!